System bezszczotkowy w elektronarzędziach - na czym polega, jakie są jego wady i zalety
Elektronarzędzia z systemem bezszczotkowym coraz bardziej zyskują na popularności zarówno wśród majsterkowiczów amatorów, jak i profesjonalistów. Dzięki innowacyjnej i nowoczesnej konstrukcji posiadają bardzo dużo zalet, które zwiększają efektywność oraz komfort pracy. Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą systemu na bezszczotkowy, to poniżej znajdziesz krótki przewodnik po najważniejszych wadach i zaletach tego rozwiązania.
System bezszczotkowy - na czym polega?
Mówiąc o systemie bezszczotkowym mamy na myśli konstrukcje silnika elektronicznego w elektronarzędziach, gdzie zamiast tradycyjnych węglowych szczotek stosowany jest układ elektroniki sterującej. W silnikach szczotkowych przekazanie prądu do wirnika następuje poprzez ocieranie się szczotki o komutator. Natomiast w silnikach bezszczotkowych kontakt mechaniczny zostaje wyeliminowany - zamiast szczotek silnik wykorzystuje zestaw magnesów oraz elektronikę, która kontroluje przepływ prądu oraz moment obrotowy wirnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały proces jest bardziej efektywny i niezawodny.
Zalety systemu bezszczotkowego
- Dłuższa żywotność - wyeliminowanie szczotek oznacza mniej części ulegających zużyciu podczas pracy. Dzięki temu silniki bezszczotkowe są bardziej trwałe i wymają znacznie mniej konserwacji, niż ich tradycyjne odpowiedniki.
- Lepsza efektywność energetyczna - silniki bezszczotkowe zużywają znacznie mniej energii, dzięki eliminacji tarcia oraz strat cieplnych związanych z użyciem szczotek. Skutek jest taki, że narzędzia z systemem bezszczotkowym mogą działać dłużej na jednym ładowaniu akumulatora.
- Cicha i płynna praca - brak tarcia sprawia, że silniki bezszczotkowe są znacznie cichsze i pracują płynniej. Niezaprzeczalnie poprawia to komfort pracy, zwłaszcza przy dłuższych projektach.
- Większa moc i moment obrotowy - silniki bezszczotkowe generują większą moc przy mniejszych rozmiarach, co poprawia wydajność narzędzia. Dzięki temu narzędzia bezszczotkowe lepiej radzą sobie z trudniejszymi zadaniami.
Wady systemu bezszczotkowego
- Koszt zakupu - narzędzia z systemem bezszczotkowym są zazwyczaj droższe od tych tradycyjnych. Jest to spowodowane bardziej skomplikowaną konstrukcją oraz zastosowaniem elektroniki, która wymaga dodatkowych rozwiązań technologicznych oraz precyzji.
- Naprawy i konserwacja - pomimo tego, że brak szczotek zmniejsza potrzebę regularnej konserwacji, to w przypadku awarii silnika, naprawa może się okazać znacznie trudniejsza i kosztowniejsza. Zazwyczaj wymaga również specjalistycznej wiedzy, a także dostępu do odpowiednich części, co może być nie lada utrudnieniem i wiązać się z dodatkowymi kosztami.
- Zastosowanie zaawansowanej elektroniki - bezszczotkowe silniki wymagają skomplikowanej elektroniki sterującej pracą magnesów oraz kontrolującą przepływ prądu. Zastosowanie takiego rozwiązanie może być o tyle niekorzystne, że elektronika ta może być wrażliwa na skoki napięcia oraz uszkodzenia mechaniczne, co może powodować większe ryzyko awarii zwłaszcza w niekorzystnych i wymagających warunkach pracy.
- Problemy z kompatybilnością - narzędzia bezszczotkowe często wymagają określonych akumulatorów o dużej wydajności. Oznacza to, że starsze modele akumulatorów mogą nie współgrać z bezszczotkowym elektronarzędziem i będą wymagały poniesienia dodatkowych kosztów.
W jakich narzędziach stosuje się system bezszczotkowy?
System bezszczotkowy jest coraz bardziej popularny i coraz częściej używany w szerokiej gamie elektronarzędzi np. w szlifierkach, pilarkach, wiertarkach, zakrętarkach i wielu, wielu innych. Bardzo często wykorzystywany jest w narzędziach akumulatorowych, gdzie efektywność energetyczna jest niezmiernie ważna, ale stosuje się go również w narzędziach przewodowych.
Gdzie kupić narzędzia bezszczotkowe?
Elektronarzędzia znanych marek, takich jak Milwaukee czy Ryobi w systemie bezszczotkowym znajdziesz w sklepie Megaspec. Posiadamy szeroki wybór elektronarzędzi w tym systemie, między innymi wyrzynarki, pilarki czy szlifierki kątowe. System bezszczotkowy jest znacznie wydajniejszy, co sprawia, że staje się pierwszym wyborem do profesjonalnych zastosowań. Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem tradycyjnego systemu szczotkowego to również znajdziemy coś dla Ciebie. Jeżeli masz jakieś pytania co do naszej oferty, to zapraszamy do kontaktu, a jeden z naszych pracowników udzieli Ci fachowej pomocy.