Dlaczego warto posiadać agregat prądotwórczy? Jak dobrać odpowiedni agregat?
Agregat prądotwórczy gwarantuje dostęp do energii elektrycznej bez względu czy posiadamy przyłączenie do sieci, lub czy też trwa akurat przerwa w dostawie prądu. Przed zakupem agregatu warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat generatorów prądu, tak aby zakup w pełni spełniał nasze oczekiwania i potrzeby. Zapraszamy zatem Państwa do poniższego tekstu, w którym poruszymy najważniejsze aspekty dotyczące zakupu agregatu prądotwórczego.
Czym jest i do czego służy agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy, zwany inaczej generatorem prądu, to urządzenie służące do przekształcania energii mechanicznej w energię elektryczną. Najczęściej wykorzystuje się do tego paliwo, czyli benzynę, gaz ziemny, olej napędowy czy też propan. Paliwo napędza silnik, który następnie generuje prąd elektryczny. Dzięki temu agregat może dostarczać energię elektryczną w miejscach, które nie posiadają dostępu do sieci elektrycznej lub w sytuacjach awaryjnych, podczas przerw w dostawie prądu.
Zastosowanie agregatów prądotwórczych
Generatory prądu posiadają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Oto kilka z nich:
- Awaryjne zasilanie w domu: W trakcie przerw w dostawach prądu, agregat prądotwórczy zapewnia nam nieprzerwaną pracę głównych urządzeń jak lodówka, ogrzewanie czy oświetlenie. Jest to wyjątkowo ważne, w przypadku częstych bądź długotrwałych przerw, które nie tylko utrudniają nam funkcjonowanie, ale może nas narazić na straty materialne.
- Budownictwo oraz prace na zewnątrz: Agregaty prądotwórcze to niezbędne urządzenia w branży budowlanej. Pozwalają zasilać narzędzia oraz maszyny na placach budowy, gdzie często brakuje dostępu do sieci elektrycznej. Sprawdzą się idealnie do zasilania oświetlenia i pozostałych sprzętów podczas pracy na zewnątrz.
- Imprezy plenerowe: Wydarzenia plenerowe organizowana na świeżym powietrzu, takie jak wesela, koncerty, festiwale czy targi zazwyczaj wymagają zasilania oświetlenia, sprzętu nagłaśniającego i cateringowego. Agregaty prądotwórcze pozwalają na niezależność od sieci energetycznej, dzięki czemu możemy zorganizować wydarzenie w dowolnie wybranym przez nas miejscu.
- Rolnictwo: W gospodarstwach rolnych służą do nieprzerwanego działania systemów nawadniających, systemów wentylacyjnych w szklarniach, maszyn rolniczych czy też sprzętu służącego do hodowli zwierząt. Jest to niesłychanie ważne w przypadku większych hodowli czy gospodarstw, które bazują na sprzętach elektrycznych i których przerwy w dostawach prądu mogą narazić na spore straty finansowe.
- Ratownictwo i służby awaryjne: Agregaty prądotwórcze są niezbędne dla służb ratowniczych i awaryjnych, których działanie musi pozostać niezależne od dostaw prądu. Pozwalają zasilać sprzęt medyczny, radiostacje a także pozostałe niezbędne urządzenia dotknięte kryzysami czy katastrofami naturalnymi.
Dlaczego warto posiadać agregat prądotwórczy?
Posiadanie agregatu prądotwórczego posiada bardzo dużo zalet. Główną z nich jest komfort i bezpieczeństwo. W awaryjnych sytuacjach, takich jak przerwy w dostawie prądu, agregaty pozwalają na zapewnienie ciągłości działania niezbędnych urządzeń, co jest kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.
Ponadto zyskujemy oszczędność czasu i pieniędzy. Nieoczekiwane awarie mogą prowadzić do sporych strat finansowych szczególnie w sektorze biznesu. Przestoje w produkcji, zepsute produkty w chłodniach czy utrata danych mogą narazić nasz biznes na duże koszty.
Bardzo dużym plusem posiadania agregatu jest również niezależność. Własne źródło zasilania uniezależnia nas od dostawców energii. Zyskujemy również możliwość korzystania z prądu w dowolnym miejscu i czasie.
Możemy być również być nieocenionym wsparciem dla służb ratunkowych w momencie wystąpienia sytuacji kryzysowych. Szybka reakcja może często zminimalizować straty materialne czy nawet uratować życie. Ponadto, nieruchomość wyposażona w agregat prądotwórczy może być bardziej atrakcyjna dla potencjalnych nabywców i zwiększyć wartość rynkową nieruchomości.
Jak dobrać odpowiedni agregat?
Przy wyborze odpowiedniego agregatu warto wziąć pod lupę kilka aspektów, które po przeanalizowaniu pomogą nam w doborze urządzenia do naszych potrzeb. Poniżej przedstawiamy kluczowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.
1. Określenie zapotrzebowania na moc
Należy w tym celu sporządzić listę urządzeń, które mają być zasilane poprzez agregat. Następnie sprawdzić ich moc (w watach lub w kilowatach) oraz zsumować moc wszystkich urządzeń, mając przy tym na uwadze, że część z nich może wymagać większej mocy w momencie rozruchu np. klimatyzator
Przykład: Chcemy zasilić lodówkę (600 W), komputer (300 W) oraz kilka żarówek (łącznie 100 W). Minimalna moc agregatu w takim przypadku to 1000 W. Należy jednak wziąć pod uwagę pewien margines bezpieczeństwa np. 30%, co daję nam potrzebną moc na poziomie 1300 W.
2. Forma zasilania
Agregaty mogą być zasilane poprzez różne rodzaje paliwa. Najpopularniejsze to:
- Benzyna - zasila najpopularniejsze i najtańsze agregaty. Są łatwe w uruchomieniu, lecz mają krótki czas pracy na jednym zbiorniku.
- Diesel - Bardziej ekonomiczny przy długotrwałym użytkowaniu. Minusem jest to, że są głośniejsze i droższe.
- Gaz - Zdecydowanie cichsze oraz bardziej ekologiczne, lecz wymagają dodatkowego sprzętu
- Agregaty hybrydowe - Bardziej elastyczne, mogą pracować na różnych rodzajach paliwa
3. Poziom hałasu
Agregaty mogą generować różne poziomy hałasu, co jest ważne, szczególnie w miejscach wymagających ciszy. Agregaty ciche posiadają specjalne obudowy, które pozwalają na wyciszenie hałasu. Sprawdzą się szczególnie w sąsiedztwie domów. Standardowe agregaty są głośniejsze i odpowiednie do miejsc takich jak plac budowy.
4. Mobilność i rozmiar
W zależności od zastosowania warto wziąć pod uwagę mobilność agregatu. Agregaty przenośne są idealne do zasilania awaryjnego w domu, na budowie czy campingu. Są lekkie i łatwe pod względem transportu. Natomiast agregaty stacjonarne przeznaczone są do zasilania większych obiektów, bądź stałego montażu w docelowym miejscu. Zazwyczaj są cięższe, ale oferują znacznie większą moc.
5. Długość pracy na jednym zbiorniku
Małe agregaty mają krótszy czas pracy, ale są bardziej mobilne. Natomiast duże agregaty zapewniają dłuższy czas pracy, co jest korzystne w przypadku dłuższych przerw w dostawie prądu.
6. Budżet
Głównym aspektem przy wyborze agregatu będzie jednak nasz budżet. Warto pamiętać jednak o tym, że niższa cena wiąże się z mniejszą wydajnością lub krótszą żywotnością urządzenia.
Alternatywa dla generatorów paliwowych
Na rynku istnieje wiele agregatów prądotwórczych. Jedną z ciekawszych i nowszych propozycji są generatory akumulatorowe. Do działania nie wymagają zastosowania paliwa, dzięki czemu są bardziej ekologiczne, nie emitują hałasów, wibracji, oraz nie wymagają kompleksowej konserwacji. Dzięki braku emisji spalin pozwalają na bezpieczne użytkowanie w zamkniętych przestrzeniach. Generatory zasilane akumulatorowo eliminują koszty paliwa, konserwacji, dzięki czemu skracają przestoje i zwiększają wydajność pracy. Agregaty te można nazwać ogromnymi, przenośnymi powerbankami.
Gdzie kupić agregat prądotwórczy?
W sklepie Megaspec znajdziecie agregat prądotwórczy Milwaukee MX FUEL MXF PS-602 w zestawie z dwoma akumulatorami i ładowarką